Çağrı Merkezi / (0262) 642 2 999

Bize Yazın / info@ozeloto.com

Ağır vasıtalarda kör noktalar

Anasayfa / Blog / Ağır vasıtalarda kör noktalar
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ağır Vasıtalarda Kör Nokta

Seyir halinde bulunan sürücünün pencereden ya da dikiz aynalarından baktığı zaman göremediği alan kör nokta olarak adlandırılmaktadır.
Tüm karayolu araçlarında bir kör nokta mutlaka bulunmaktadır. Ancak diğer araçlarla kıyaslandığında ağır vasıtalarda kör nokta daha fazladır. Bunu düz bir mantıkla ifade etmek gerekirse aracın uzunluğunun artması ile kör nokta sayısı da buna paralel olarak artmaktadır.Araçlarda Yer Alan Ana Kör Noktalar
Aracın türüne göre farklılık göstermekle birlikte kör noktalar aracın etrafında yer almaktadır. Bununla birlikte ana kör nokta ise bir aracın arkasında, önünde ya da yanında bulunmaktadır.
Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi aracın uzunluğuna paralel olarak kör noktalar da artmaktadır. Örnek olarak; otobüslerin ön kaputu dardır ve bu nedenle de bu alan kör nokta olmayıp otobüsler için kör nokta alanı arka ve yan kısımlardır. Bu anlamda temel prensip uzun olan araçlarda; kör noktanın, arka ve yan kısımlarda yer aldığıdır.
Kamyonda da kör nokta yine arka ve yan kısımlarda yer almaktadır.
Kamyon, tır ve otobüs gibi ağır vasıtaları yakından takip etmek ve henüz yakın konumda iken ağır vasıtanın bulunduğu şeride girmek çok tehlikeli bir durumdur. Söz konusu bu tehlike ağır vasıta araçlarının kör noktası ile alakalı olduğu kadar aynı zamanda kısa zamanda duramayacak olması ile de yakından ilgilidir.


Ağır Vasıtalar Hızlı Bir Şekilde Geçilmelidir
Kör noktasının diğer araçlara kıyasla fazla olmasından dolayı ağır vasıtaların arkasından seyretmekte olan araçların daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Şayet uzun bir aracın geçilmesi gerekiyorsa yan taraftaki kör nokta geride bırakılana dek hiçbir şekilde durulmamalı, şayet kör noktaya henüz ulaşılamadıysa ve ağır vasıta sizi fark etmediyse kör notada yer alma büyük tehlike arz edeceğinden; bu durumda yapmanız gereken yeniden ağır vasıtayı takip etmek olacaktır. 
Kısaca açıklamak gerekirse; kör nokta genellikle araçların yan taraflarında yer almaktadır. Söz konusu bu kör noktalar aynaların görüş alanı dışında yer aldığından dolayı ağır vasıta sürücüsünün yanındaki bir aracı fark etmesi mümkün olmamaktadır. Bu duruma bağlı olarak da trafikte pek çok kaza yaşanmaktadır. Bu nedenle de çok dikkatli olunması gerekmektedir.


Özel Ticari Araçlar A.Ş © 2018 Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...

Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeninden yayınlanması yasaktır. Bu sitede yer alan ve kullanılan markalar, logolar ve oem numaralarının tescilleri firmalarına aittir. www.ozeloto.com'da sadece referans ve karşılaştırma amaçlı kullanılmıştır. Kullanılmamasını gerektiren durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.