Çağrı Merkezi / (0262) 642 2 999

Bize Yazın / info@ozeloto.com

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Anasayfa / Blog / Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu
Sevdiklerinizle Paylaşın

     Yakıt tasarrufu ve ekonomik yolculuklar denildiğinde ilk akla gelen taşıtlar, dizel motorlu taşıtlar oluyor.

Benzinli taşıtalara oranla daha yüksek fiyatlara alıcı bulan bu araçların kullanımında ve bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır. Aksi halde bilgi eksiklikliğinde veya dikkatsizlikten kaynaklanan nedenlerle yapılan yanlışlıklar, onarılmaz sonuçları doğurabilir. 

Dizel taşıtların faydalarını değerlendirebilmeniz ve bu taşıtları uzun süre kullanabilmeniz için dikkat edilmesi gerekenleri sıralamaya çalıştık.

Araç Hızı

Dizel motorların tercih edildiği taşıtlar; kamyon, çekici, tır, otobüsler gibi ağır vasıta taşıt türleridir. Çoğu dizel taşıtın ön kısmı sürüş esnasında havada direnç oluşturur. Bu nedenle dizel taşıt sahibi sürücüler, taşıtlarını düşük hızda sürmeleri yararına olacaktır. Aksi halde yakıt tüketimi artacaktır. 100 km ile gitmek yerine 50 km ile gitmek, 4 kat daha az yakıt sarfiyatını sağlayabilir. Ayrıca hız limitinden yalnızca 8 km/saat daha hızlı gitmek, yakıt tüketimini ortalama % 20 artıracaktır.

Ağırlığı Düşürün

Taşıta yüklenen her ağırlık yakıt tüketimini arttırmaktadır. Ağırlığa rağmen hareket etmek isteyen taşıt için daha fazla yakıt gerecektir. Bu yüzden zorunlu kalmadıkça taşıtınızın içerisine fazla yük yüklemeyiniz.

Agresif Kullanım

Agresif sürüş tarzı pek çok taşıt için olduğu gibi dizel taşıtlar için de fazla yakıt sarfiyatına neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle çok sert fren hareketlerinden uzak durmalı ve ani kalkışlardan kaçınmalısınız. 

Yüksek Vites 

Vites arttıkça motor hızı düşecektir. Bu durum yakıt tasarrufu için önemlidir. Sürücüler, taşıtlarını uygun hızda kullandığında ve gaz pedalını hafifçe bıraktığında vitesler arasında daha çabuk geçiş yaptığını fark edecektir. 

Bakımlı Motorlar

Motor bakımı iyi yapılmış dizel taşıtlarda yakıt tasarrufu %4’e kadar artış gösterebilir. Bu yüzden hem araç hem de araç motoru bakımında taşıt üreticinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız. 

Dizel Taşıt Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar 

  1. Hasar alan dizel taşıtların tamirinde kullanılan parçanın yan sanayi olmadığından orijinal yedek parça olduğundan emin olmalısınız.
  2. Dizel motorlu taşıtınıza özellikleri uygun yağlar kullanmalısınız. Aksi hale hiç beklemediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 
  3. Dizel taşıtların periyodik yağ ve bakım kontrollerini zamanında yaptırmanız, sadece yakıt tüketimini azaltmak için değil, aracınızdan yüksek performans almak için de yaptırmalısınız.

 

Özel Ticari Araçlar A.Ş © 2018 Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...

Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeninden yayınlanması yasaktır. Bu sitede yer alan ve kullanılan markalar, logolar ve oem numaralarının tescilleri firmalarına aittir. www.ozeloto.com'da sadece referans ve karşılaştırma amaçlı kullanılmıştır. Kullanılmamasını gerektiren durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.