Çağrı Merkezi / (0262) 642 2 999

Bize Yazın / info@ozeloto.com

Egzozdan çıkan dumanın rengi, motorda hangi problemin habercisidir ?

Anasayfa / Blog / Egzozdan çıkan dumanın rengi, motorda hangi problemin habercisidir ?
Sevdiklerinizle Paylaşın

     Kullandığımız taşıtlarımızın verdikleri bazı tepkilerle bize durumları hakkında bazı şeyler söylemek isterler. Bu tepkiler bazen artan ses ve sürüşte değişiklik gibi hissedilir şeyler ile olurken bazen de görsel olarak gerçekleşir. Egzozdan çıkan dumanın rengi de işte bu görsel tepkilerden birisidir. Başlarda hiç bir şekilde hissedemeyeceğimiz bazı durumlar egzoz dumanının rengi ile anlaşılabilir.

Beyaz renk egzoz dumanı

     Beyaz renk egzoz rengi en yanıltıcı tiptir. Bir çok kullanıcı bunu fark etmez veya özellikle soğuk havalarda ısının düşmesi nedeniyle bu renk çıktığını düşünebilir. Çok ince ve şeffaf gibi su buharı görünümünde ise tehlike arz etmez ve geçicidir.

     Diğer taraftan yoğun bir beyaz duman görünümü varsa ve uzun zamandır devam ediyorsa bu soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızdığı bunun sonucunda da buharlaşarak egzoz ile atıldığı anlamına gelir. Bu nedenle soğutma sıvısı ekleme yapılsa bile sürekli azalır.

     Bu renk genelde silindir blok contası, çatlak silindir bloğu veya silindir kapak hasarı anlamına gelir ve oldukça yüksek tamir masraflarına neden olabilir. Ayrıca soğutma sıvısının motor yağı ile karışması sonucu daha büyük bir sorun da karşımıza çıkabilir.

Gri renk egzoz dumanı

     Gri renk dumanda beyaz renk gibi yanıltıcı olabilir ancak anlaşılması daha rahattır. Ancak beyaz duman tek tip sorunu işaret ederken gri duman bir kaç tip sorunu işaret ediyor olabilir. Çok basit bir şekilde çözülebildiği gibi oldukça büyük masrafta çıkarabilir. Bu nedenle kaynağının doğru belirlenmesi gerekir.

     Turbonun yağ yakması sonucu dumanın gri renk olması en sık karşılaşılan sorundur. Bu da turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkar. Bu nedenle aracın yağ eksiltip eksiltmediği kontrol edilmelidir.

     Diğer taraftan otomatik şanzımanlarda bulunan ve vakum sağlayan bir modülün  hatalı olması ve bu nedenle şanzıman yağının motora sızması sonucu yanarak dışarı atılmasıyla da bu renk ortaya çıkabilir. Otomatik şanzımandan gelen mekanik seslerde artış ve daha sarsıntılı geçişler ile beraber bu gri renk egzoz dumanı çıkışı oluyorsa sorun büyük ihtimalle nedendendir.

     Ayrıca PCV valfi yani karter havalandırma valfinin arızalı olması yağ kaçağına ve bu yağın yanmasına neden olur ve bu durumunda da gri renk ile karşılaşabiliriz. Bu sistem zararlı egzoz gazlarının etkisini azaltarak düşük emisyona katkıda bulunur. Oldukça ucuz bir parça olduğu için değiştirme masrafı düşüktür.

Mavi renk egzoz dumanı

     Anlaşılması ve teşhisi en kolay egzoz dumanı rengi mavi olandır. Ayrıca en fazla masrafa neden olabilecek renk de mavidir. Açık bir şekilde motorun yağ yaktığını gösterir.

     Motor pistonlarında bulunan ve motor yağının yanma odalarına gitmesini engelleyen segmanların aşınması veya sübap contalarının aşınması  sonucu ve bu yağın silindirler içerisine kaçmasıyla yanarak egzoz gazı ile atılması sonucu ortaya çıkar. Motor yağında ciddi eksilmeler meydana gelir ve zamanında önlem alınmazsa komple motor yenileme yani rektefiye yapmak gerekebilir.

     Ayrıca turbolu araçlarda aynı gri egzoz dumanı renginde olduğu gibi turbodan yağ sızması sonucu mavi renk egzoz dumanı ile karşılaşılabilir.

Siyah renk egzoz dumanı

     Diğer egzoz dumanı renkleri ile karşılaştırıldığı zaman en masum olan renk siyahtır. Siyah renk aracın fazla yakıt tükettiğinin net bir göstergesidir. Hava filtresi, enjektörler, çeşitli ayar ve hava sensörleri gibi bileşenlerde sorun olduğu anlamına gelir. Periyodik bakımı geciken araçlarda net bir şekilde izlenebilir. Sonuç olarak motor çalışması gerektiği gibi çalışmamaktadır ve bu nedenle daha fazla yakıt tüketirken performansta da azalma meydana gelir.

Özel Ticari Araçlar A.Ş © 2018 Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...

Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeninden yayınlanması yasaktır. Bu sitede yer alan ve kullanılan markalar, logolar ve oem numaralarının tescilleri firmalarına aittir. www.ozeloto.com'da sadece referans ve karşılaştırma amaçlı kullanılmıştır. Kullanılmamasını gerektiren durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.