Çağrı Merkezi / (0262) 642 2 999

Bize Yazın / info@ozeloto.com

Chiptuning ve Güncel Yazılımlar

Anasayfa / Chiptuning ve Güncel Yazılımlar
Sevdiklerinizle Paylaşın

Chiptuning, taşıtların motor kontrol ünitesi (ecu / ecm) içerisindeki yazılımın değiştirilmesidir.

Bu değişiklikler, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenirler.

 • Arac hızının sınırlandırılması
 • Mevcut sınırlandırmanın kaldırılması
 • Motor gücünün düşürülmesi
 • Motor gücünün arttırılması
 • Taşıtın motoruna herhangi bir donanım ilave edilmesi
 • Taşıt motorundan hergangi bir donanımın kaldırılması

gibi gerek yazılımsal gerek donanımsal her türlü gereksinim chiptuning sayesinde sağlanabilir.

     Chiptuning Operasyonları günümüzde sıklıkla, aracınızın ürettiği motor gücünü ve torkunu değiştirmeye, yakıt tüketimini iyileştirmeye odaklı olarak geliştirilirler. Servisimizde bulunan şase Dinamometreleri ile uygulama öncesi ve sonrası ölçümler yapılır, elde edilen verim ekranda gözlemlenebilir. Ortalama bir operasyon 1-4 saat kadar sürer. Aracınızın motor kontrol ünitesinden okunan orjinal yazılım, bünyemizde yedeklenir ve istenildiğinde araca tekrar yüklenerek orjinal haline çevirilebilir.

Chiptuning'in Avantajı Varmı Varsa Nelerdir ?

 • Avantajları, kullanıcılar tarafından tarafımıza iletilen sorulardan ve onlara sunduğumuz çözümlerden derlenebilir.
 • Taşıtın ilk hareketi esnasında motora çok iş düşer ve eğer taşıt kaldırılırken yeterli miktarda tork üretilemezse arac sık sık stop edebilir veya kendini uzunca bir süre toparlayamaz. Yazın klima açık kullanıldığında bu rahatsız edici durum daha belirgin bir hal alır. Chiptuning ile gerekli iyleştirmeler yapıldığında, motorun daha erken devirlerde tork üretmeye başlaması ve daha yüksek miktarda üretmesi sağlanır. Böylece daha az gaz vererek daha düşük devirlerle aracınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu durum aracınızın kavrama sistemininde ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.
 • Motor torkunun daha erken üretilmeye başlanması, günlük kullanımda çok sık rastlanan yavaşlamalar sonrasında tekrar hızlanırken vites küçültme ihtiyacını ortadan kaldırır, taşıt mevcut vitesde çok daha rahat toparlayarak devirlenir. Özellikle otomatik araçlarda yavaşlama sonrasında tekrar gaza basıldığında vites küçültme eğiliminin ortadan kalkaması bu esnadaki zaman kaybının geri kazanılmasını sağlar. Böylece daha yüksek viteste daha düşük motor devri ile daha az yakıt tüketerek ilerleyebilmenizi sağlayabilir.
 • Evet taşıtınızdaki bu iyileşme yakıt tüketiminizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Günümüz motor kumanda teknolojisi ciddi oranda dijital bir hal almıştır. Aracınızın motor kontrol ünitesine gönderdiğiniz gaz pedalı komutları bir çok hesaplama sonrasında motor tepkisi olarak hissedilir. Bu hesaplamalar tepkinin gecikmesine sebep olur. Gaz tepkisi gecikmesi günlük kullanımda sıkıcı bir hal alabilir. Chiptuning sayesinde gaz tepkisi hızlanır ve verdiğiniz gaz pedalı komutları daha hızlı ve güçlü cevaplanır. Bu durum sollamalar, kalkışlar gibi günlük kullanımda hızlı tepki gerektiren sürüş koşullarında taşıtınıza duyduğunuz güveni arttırır.
 • Artan maksimum motor gücü ve torku sayesinde aracınız daha kısa sürede hızlanır ve daha yüksek hızlara çıkabilir.
 • Günlük taşıt kullanımında motor torku'nun önemi çok büyüktür. Genelde düşük devirler kullanılır ve tork=düşük devir gücüdür. Aracını günlük genel kullanımda 1500-3500rpm devir bandında yürüten bir kullanıcının asıl ihtiyacı, motorunu güçlendirmek değil torklandırmak olacaktır.  Arac motorları maksimum güçlerini yüksek devirlerinde üretirler ve o gücü kullanabilmek için taşıtı tam gaz en yüksek devirlerde kullanmanız gerekir. Tüm gün taşıtlar bu şekilde kullanılmıyorlar. Buyüzden olası bir performans ihtiyacınızda tam olarak neyin işinizi göreceğini iyi bilmeniz gerekir.
 • Tecrübelerimiz, kullanıcıların güçlenen motorlardan çok torklanan motorlarla daha memun olduklarını bize göstermektedir.

   

Bu işlemler usta ellerde yapıldığı zaman taşıtınızın torku yükselir, kullanıma bağlı olarak yakıt ekonomisi sağlanır, güvenli ve konfoprlu sürüş avantajı sağlar. Kısacası taşıtınızdan en iyi verimi alabi,lirsiniz. Sadece uzman ellere taşıtınızı teslim edin.

   

   

   

   

   


Özel Ticari Araçlar A.Ş © 2018 Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...

Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeninden yayınlanması yasaktır. Bu sitede yer alan ve kullanılan markalar, logolar ve oem numaralarının tescilleri firmalarına aittir. www.ozeloto.com'da sadece referans ve karşılaştırma amaçlı kullanılmıştır. Kullanılmamasını gerektiren durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.